Köyümüz

     TOPAĞAÇ KÖYÜ YARDIMLAŞMA DAYANIŞMA ve  KALKINDIRMA DERNEĞİ

    YENİ WEB SAYFASINA HOŞ GELDİNİZ 

    Web sayfamızın amacı siz değerli köylülermizi birbirleriyle tanıştırmak,kaynaştırmaktır. Sizlere daha güzel hizmet vere bilmek açısından web sayfasının içeriği siz değerli köylülerimiz tarafından yapılacak olan paylaşımlarla oluşturulmaktadır.Web sayfamızda üyelik gerektirmemetedir.Topağaç köyü'yle ilgili görsel resim,nişan,kına,düğün,piknik ve festival gibi videolarınızı yükliyebilirsiniz.

   Topağaç köyü ve yöresel gelenek,görenek,şive,köyün tarihi ve Topağaç köyünü anlatan şiir  ve yazılarıızı ayrıca nişan,kına,düğün,vefat ve taziye ilanlarınızı bu sayfada yayınlıyabilirsiniz.

 

.    TOPAĞAÇ KÖYÜ (SİLİR )TARİHCESİ

    Topağaç köyü tarihi kaynaklardan alınan bilgiye göre resmi yerleşim birimi olarak 1516 tarihli tapu tahrir deftelerinde kayıtlı bulunmaktadır.Osmanlı arşiv araştırmalarımızda köyün Kemah sancağına bağlı Kuruçay Nahiyesine tabi '' Sihr '' köyü olarak sancağın 60 numaralı tapu tahrir defterinde,, 1516 yılında 1 hane,1 mücerret (bekar) olmak üzere 3 kişi 1530 yılında Kemah sancağına ait 168 numaralı Tapu kayıtlarında ise 3 hane 2 mücerret (bekar) olmak üzere 8 kişi 1568 yılında 5 hane 3 mücerret,(bekar) olmak üzere 13 kişi 1591 yılında 5 hane 1 mücerret,(bekar) olmak üzere 11 kişilik bir nüfusa sahip olduğu ve 2500 akçe vergi ödediği,mahsulatının arpa,buğday ve bostan olduğu anlatılmaktadır.

    Köyün resmiyetteki künyesi şöyle geçer:Mir liva-i Kemah an nahiye-i Kuruçay der kariye-i Sihr. Osamanlıcaki bu tanımlamayı günümüz Türkçesine çevirirsek, Kemah Liva'lığının (Sancağının) Kuruçay nahiyesine tabi olan Sihr köyü ismi zamanla ( Silir ) köyü adını almış olduğu anlaşılır.

     Köyümüzün kurulduğu yıllarda bölgede cereyan edenŞah İsmail ile Uzun Hasan arasında geçen amansız savaşlar sonucu bölge insanı zaman zaman  köylerini terk etmek zorunda kalmışlardır.

     Yavuz Sultan Selim' in bölgeye hakimiyeti ile köyler yeniden şekillendirilerek  resmi anlamda köy statüsüne dönüştürülmüştür.

     Köye ilk yerleşenin kim olduğu kesin bilinmemekle birlikte Çavdar soy adı taşıyan sülalenin ilk yerleşenler olduğu söylenmektedir.Daha sonra Elazığ Palu ilçesinden Kurt sülalesi,en son olarakta Samsun ve Tokat tarafındanda Çatalbaş sülalesinin geldiği belirtilmektedir. 

Kaynakca:

1-Kemah sancağı ve ERzincan kazası ( İsmet MİROĞLU )

2-Kemah Sancağı 60-168-540 numaralı tapu tahrir defter.

   1950 yılında Refahiye ilçesine bağlanan köyümüz çevresindeki top top ağaçlıkların oluşumu nedeniyle Silir Köyü ismi Topağaç Köyü olarak değiştirilmiştir. İlçeye 44 km.uzaklıktadır.08/01/1958 tarihinde Kurtlutepe Çökek mevkiinde yaşanan çığ felaketinde ava giden Hulusi KURT,İzzet KURT,Paşa KURT,Hasan ÇAVDAR,Ahmet Hamdi KURT ve Yusuf ÇAVDAR olmak üzere altı  kişi hayatlarını kaybetmişlerdir.1975 yılı nüfus sayımına göre 60 hane ve 375 kişilik bir nüfusa sahip olan köyümüz büyük şehirlere başlıyan göçler nedeniyle nüfus kaybına uğramaktan kendisini alamamıştır.

        Köyde yaşamlarını idame ettirenler bu seferde 13/01/1998 yılında terörün çirkef yüzüyle karşı karşıya kalmışlardır. Çobanlık yapan Mehrali KURT 13/01/1998 tarihinde yaylada çobanlık yaptığı sırada dağda teröristler tarafından hunharca işkence yapılarak şehit edilmiştir..1999 tarihinde yine yaylada  yaşanan bir terör olayında Doğan KURT,oğlu Yılmaz KURT,Yalçın ÇATALBAŞ  ve Erbakan KURT  teröristler tarafından kurşunlaşarak şehit edilmiştir.2018 İtibarı yaz kış devamlı köyde kalan( 16 hane ) dir.Köylülerimiz tarım,hayvancılık ve arıcılık ile geçimlerini sağlamakla birlikte son zamanlarda ceviz fidancılığına ağırlık vermektedirler.

 ''